منوی دسته بندی

یک مصاحبه‌ی خوب در فیلم مستند چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک مصاحبه‌ی خوب در فیلم مستند چه ویژگی‌هایی دارد؟
زمان مطالعه: 2 دقیقه

یک مصاحبه‌ی خوب در فیلم مستند چه ویژگی‌هایی دارد؟

اولین یا شاید مهم‌ترین کار یک مصاحبه کننده‌ی خوب، پیدا کردن یک مصاحبه‌شونده خوب است. اما کار به اینجا ختم نمی‌شود؛ چه‌بسا آدم‌هایی همه‌ی ویژگی های مصاحبه‌شونده خوب را دارند اما برای اینکه این ویژگی‌ها به عمل تبدیل شوند، مقدمات و پرسش‌هایی لازم است که مصاحبه‌کننده باید فراهم کند.

پیش از انجام مصاحبه چه کارهایی باید انجام شود:

بهتر است مصاحبه‌شونده مصاحبه‌کننده را پیش از مصاحبه جلوی دوربین دیده باشد. اگر این امکان در یک جلسه‌ی جداگانه فراهم نشد، می‌توان دست‌کم نیم ساعت پیش از روشن کردن دوربین با او گپ زد. هدف از مصاحبه و ساخت فیلم را برای او بازگو کرد و به سوالات و ابهامات او پاسخ داد. بسیاری از افراد نگران این هستند که نمی‌توانند خوب روان صحبت کنند یا نگرانی‌های دیگری دارند. می‌توان به آنها اطمینان داد که خود موضوع مهم‌تر از این ملاحظات است. و حتی می‌شود اطمینان داد که دارند خوب صحبت می‌کنند. گذشته از این‌ها آشنایی حضوری قبل از مصاحبه کمک می‌کند مصاحبه طبیعی به نظر بیاید؛ در نتیجه مصاحبه‌شونده راحت‌تر صحبت کند.

به‌عنوان کارگردان مستند چطور جلب اعتماد کنیم؟

فوموله کردن عواملی که باعث می‌شوند کسی به ما به عنوان کارگردان مستند اعتماد، پیچیده است.  اصولا برخی از فیلم‌سازها می‌توانند با حضورشان جلب اعتماد کنند و برخی نمی‌توانند. اما باید فرصت آشنایی متقابل را پیش از انجام مصاحبه فراهم کرد. در مواردی مصاحبه شونده می‌داند که مصاحبه‌کننده با دیدگاه‌های او موافق نیست؛ این مسئله به همان اندازه‌ی جلب اعتماد اهمیت دارد. مصاحبه‌شونده باید به این نتیجه برسد که فرد مقابل قصد تحریف نظرات او را ندارد، فقط می‌خواهد آنها را معرفی می‌کند. در این موارد مصاحبه‌کننده نباید وانمود کند با تمام حرف‌های فرد مقابل موافق است؛ باید به او اطمینان دهد که حرف‌هایش را به درستی در فیلم می‌گنجاند.

در یک گفت‌و گوی مقدماتی تا چه اندازه باید وارد موضوع مصاحبه شویم؟

جواب این است که تا اندازه‌ای. ما قاعدتا می‌دانیم که چه میخواهیم. حالا باید دریابیم که مصاحبه‌شونده چه می‌خواهد، برای چه در مصاحبه شرکت کرده و درباره‌ی موضوع مصاحبه چه حرفی برای گفتن دارد؟

بیشتر بخوانید: رازهای پول درآوردن به عنوان مستند

زهرا سادات هاشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *