داشبورد کاربری - ثبت نام

چگونه بعضی ایده ها معروف می شوند؟

چگونه بعضی ایده ها معروف می شوند؟

۰
(۰)

[vc_row][vc_column][us_image image=”7095″ size=”full”][vc_column_text]

حقیقت این است که همه مردم مثل هم نیستند و سلایق هم مثل هم نیست.

ولی چه طور یک فیلم یا یک آهنگ خیلی زود بین بقیه معروف میشود حتی با در نظر گرفتن این که سلایق مشابه کم است؟ در این اینجا به پاسخ این پرسش می پردازیم.

روان شناسی در سال ۱۹۴۰ میلادی دست به یک آزمایش زد تا ببیند مردم در انتخاب چگونه عمل می کنند . او چند کلمه بی معنا، شخصیت های چینی و اشکال تصادفی را در اختیار سوژه های خود قرار داد واز آنها خواست بین گزینه ها چیزی را که بیشتر دوست داشتند انتخاب کنند.نتیجه ی آن خیلی جالب بود: مردم ترجیح می دادند چیزهایی را انتخاب کنند که برایشان آشناتر بود. آنها چیز هایی را انتخاب میکردند که بیشتر دیده بودند! سلیقه ی آنها چنین ریشه ای داشت.

به این کشف «اثر دیدن» می گویند که یکی از قوی ترین کشف شده های روان شناسی مدرن است.

این مبحث در ترجیح مردم به انتخاب دوستان و آشنایانشان نیست بلکه بعد از آزمایش های بسیارمشخص شده که سوژه های مختلف اشکال ،آهنگ ها و صدا های مردمی که با آنها آشنایی دارند ، انتخاب می کنند.

بذارید مثالی برایتان بزنم ؛ مردم ترجیح می دهند با همان قیافه خودشان، خود را در آینه ببینند .علاقه ای به این که آنها را زشت تر یا زیباتر نشان بدهند ندارند ، بلکه ترجیح شان این است. چرا؟ چون به چهره ی خود عادت دارند ومی خواهند همان طور دیده شوند که همیشه بودند.

مثلا دقت کرده اید زمانی که غذایی میخوریم که تا به حال نخورده بودیم یا مثلا غذاهای آسیایی مثل سوشی، احساس راحتی با آنها نداریم و غذاهای ایرانی خودمان را به آن غذا ها ترجیح می دهیم؟ این ریشه در تفاوت عادت هاست.

مارتین هایدگر می گوید: انسان مانند انسان های دیگربه دنیا میاد ولی با فردیت خودش می میرد. مثلا بچه ها معمولا سلایق مشابه همدیگر دارند ولی انسان های  بالغ ذائقه های متفاوتی دارند.می توان گفت در اصل تجربه های زندگی خود هستند. مردم یک جور به دنیا می آیند ولی خاص از دنیا می روند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

آیا این مطلب مفید بود؟

برای امتیاز دادن، روی ستاره سمت چپ کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک پیشنهاد ویژه!

خرید دوره آموزشی با ۵۰ درصد تخفیف