پنل کاربری

چرا اگر شنونده‌ی خوبی نباشیم، احساس تنهایی می‌کنیم؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
زمان مطالعه: 2 دقیقه
5
(3)

کیت مورفی نویسنده‌ای است که باور دارد که اگر نتوانیم به صحبت دیگران به خوبی گوش کنیم، احساس تنهایی خواهیم کرد. اما دلیل این امر که بعضی از ما شنوندگان خوبی نیستیم، چیست؟ دلیل اصلی آن این است که ما هنگام شنیدن، غرق در افکار خودمان هستیم.

در حقیقت، کسانی که شنوندگان خوبی نیستند لزوماً آدم‌های بدی نیستند. اما این که نتوانیم تمرکز کنیم و به صحبت دیگران گوش بدهیم، خوب نیست. برای یک شنونده‌ی خوب بودن باید چه کاری انجام دهیم؟ ساده است؛

هر چه با افراد بیشتری صحبت کنید، مهارت بیشتری کسب می‌کنید.

امروزه ما ارتباط چهره به چهره را از دست داده‌ایم (به لطف موبایل‌هایمان) و ارتباطات واقعی‌مان را کاهش دادیم. پس تعجبی ندارد اگر به یک آدم منزوی تبدیل شده‌ایم.

مورد بعدی که باید به آن توجه داشت این است که باید بتوانیم دیدگاه‌هایی مخالف دیدگاه‌های خودمان را بشنویم. در واقع آدم زمانی رشد می‌کند که بتواند به دیدگاه‌های مخالف گوش کند.

 در هر صورت این هم یک توانایی محسوب می‌شود. این که شنونده‌ی خوبی برای طرف مقابلمان باشیم کار سختی است. چون ما عادت کرده‌ایم که در نهایت با یک سر تکان دادن مختصر، گوینده را ساکت کنیم. البته بحث دیگری هم هست؛ اگر آدم فکر کند و باور داشته باشد طرف مقابلش آدم احمق یا فریبنده‌ای است، مسلماً به صحبتش گوش نخواهد داد.

اگر کسی برای حرف زدن پیش شما آمد:

حتما به صحبت‌هایش گوش کنید و موقع صحبتش میان کلامش حرف نزنید. چون این شخص برای تخلیه شدن و بروز احساساتش پیش شما آمده است؛ در واقع به کسی نیاز ندارد که برایش سخنرانی کند، بلکه به کسی نیاز دارد که به او گوش دهد. بعد از اتمام صحبت‌هایش، می‌توانید تاییدش کنید: “این اتفاق وحشتناک است. ” و این جمله برای فرد دارای ارزش زیادی است، زیرا شما به او گفته‌اید:

” اشکالی ندارد اگر حالت خوب نباشد و چنین حسی داشته باشی.”

بحث بحث همدلی است، پرسیدن سوالات درست، صبوری کردن، دادن فضا و زمان به طرف مقابل که آن طور که می‌خواهد داستانش را برای شما تعریف کند.

در کل، هنر واقعی گوش کردن توجه کردن است. توجه کامل و عمیق به چیزی که فرد می‌گوید.

نویسنده: زهرا سادات هاشمی

برگرفته از فصلنامه ترجمان

کلیک کنید و مطالب این صفحه را هم بخوانید!

آیا این مطلب مفید بود؟

برای امتیاز دادن، روی ستاره سمت چپ کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.