منوی دسته بندی

نقدی بر امیر شریفی و قانون جذب

زمان مطالعه: 3 دقیقه

قانون جذب، قانون است یا فرضیه؟ امیر شریفی قابل اعتماد است؟

قانون جذب، فرضیه‌ای است که که در دهه‌های گذشته تحت این عنوان بستری برای آموزش بهبود زندگی و کسب درآمد سرشار برای مدرسان این رشته بوده است.

همان‌طوری که گفتم قانون جذب، قانون نیست! چون به هیچ وجه اثبات نشده است. فرضیه‌ای است که با اتکا به مصادیق جزیی که از سوی مدرسان این رشته، قانون نام گرفته است.

اصولا وقتی حق داریم، از نام قانون استفاده کنیم که هیچ استثنایی نداشته باشد، حال آنکه قانون به اصطلاح جذب پر از موارد نقضی است که افراد آموزش دیده در این رشته آن را تجربه و به فراگیر نبودن آن پی برده‌اند.

برای اینکه از سناریوی پشت پرده این برنامه‌ریزی مالی و کسب و کاری آگاه شوید به موارد زیر اشاره می‌کنم:

 1. صنعت آموزش در دنیا یکی از صنایع پر درآمد است که افراد زیادی از آن کسب درآمد می‌کنند. این صنعت روز به روز در حال پیشرفت است و با قوت گرفتن دیجیتال مارکتینگ، بستر آسان و بهتری برای فروش محصولات آموزشی فراهم شده است.
 2. تبلیغات که حوصله مخاطبان را سر برده و تاثیرگذاری آن بسیار سخت شده است و راه جایگزین، ارائه آموزش‌های کوتاه و جذاب برای جلب نظر مخاطبان است. نظر مخاطبان با آموزشهای کوتاه جلب شده و تحت تاثیر آن اقدام به خرید محصول آموزشی آموزشگاه یا مدرس آن رشته می‌کنند.
 3. قانون جذب با تولید و انتشار فیلم راز سر و صدای زیادی به پا کرد و تهیه‌کننده آن توانست رکورد بی‌سابقه‌ترین فروش فیلم مستند در جهان را بزند. اساتید جهانی قانون جذب هم با برگزاری دوره‌ها و ورکشاپ‌ها توانستند درآمد هنگفتی از این آموزش‌ها کسب کنند.
 4. پس از مدتی باد قانون جذب خوابید. عامه مخاطبان فهمیدند که تاثیرگذاری این علم، بسیار جزیی است و راهکارهای تمرینی این آموزش، تنها توهمی کوتاه‌مدت برای محصل این رشته به وجود می‌آورد. همین امر سبب شد به تدریج فراموش شود و کسی به مدرسان آن اعتماد نکند.
 5. در این شرایط عجوبه‌ای به نام استاد امیر شریفی توانست با بومی‌سازی این علم و فرضیه با منابع غنی اسلامی و ادبیات فارسی، جان تازه‌ای به این علم دهد و در ایران طرفداران زیادی را دور خود جمع کند.
 6. امیر شریفی زمانی که تلگرام در اوج مقبولیت شبکه‌های اجتماعی ایران بود و تولید محتوای رایگان ارزشمند و راه‌اندازی دهها کانال تلگرامی خود را برند قانون جذب ایران کند. او در سال 1395 پس گذر از فروش دوره با حضور مشتریان در کانالهای تلگرامی خاص، با نوشتن اپلیکیشنی به نام پرورش افکار و توسعه سایت خود، فروش بی‌سابقه‌ای با اپلیکیشن تجربه کرد.
 7. هر اکانت این اپلیکیشن تنها برای 8 بار استفاده از گوشی‌های مختلف قابل استفاده بود و امیر شریفی استفاده از محتوای اپ را برای اعضای یک خانواده که زیر یک سقف زندگی می‌کنند مجاز اعلام کرده بود.
 8. امیر شریفی برای بستن دهان منتقدان و حفظ همه جانبه محصلان خود، به شدت تاکید داشت که اگر به گفته‌های او باور نداشته باشند، هیچ نتیجه‌ای از این دوره نمی‌گیرند. این ترفند هوشمندانه سبب شده بود تا همه مخاطبان او طرفداران پر و پا قرص و مبلغ او و دوره‌اش باشند.
 9. طبق اصول صنعت آموزش برای اینکه شما بتوانید توجه مخاطبان را به دوره آموزشی خود جلب و آنها را ترغیب به خرید کنید باید یک داستان داشته باشید. این داستان یک فرمت مشخص دارد و امیر شریفی هم از این فرمت پیروی کرد. داستان اون کشف حلقه مفقهوده قانون جذب که احساس است بود. البته مسئله احساس از قبل در آموزه‌های قانون جذب وجود داشت ولی امیر شریفی با این داستان ارزش افزوده‌ای به دوره خود اضافه کرد.
 10. امیر شریفی اصرار دارد اگر کسی علیه قانون جذب حرف زد، یا در مورد هر چیزی که شما به آن علاقه‌ای ندارید، به آن بی‌توجهی کنید و وارد بحث با طرف مقابل نشوید. این ترفند هوشمندانه باعث می‌شد، مخاطبان اون هیچ‌گاه نقدی در مورد قانون جذب را نشنوند.
 11. دوره امیر شریفی واقعا بی‌نظیر است. تمام حرف‌های من ناظر بر این است که ما با یک قانون تخطی ناپذیر مواجه نیستیم. ما با یک دوره آموزشی که می‌تواند حال ما را خوب کند، توکل ما را به خدا زیاد کند و ترس و اضطراب را از زندگی ما دور کند مواجهیم. 
 12. استناد به نتیجه گرفتن شرکت‌کنندگان در این دوره تاثیر فراوانی در استقبال مخاطبان جدید داشت و دارد. ولی حقیقت این است که این افراد درصد بسیار ناچیزی از کل شرکت‌کنندگان هستند و آموزه‌های این دوره قطعا باعث بهبود وضعیت زندگی برخی می‌شود.
 13. تضمین و تاکید امیر شریفی بر نتیجه‌گیری مالی با هدفی که تعیین کرده‌اید، نهایتا بین دو تا سه سال آینده، اشتباه خطرناکی است که مخاطبان را در یک انتظار بی‌هدف فرو می‌برد، عمر آنها را تباه می‌کند و به آنها خسارت می‌زند. تضمینی که هر طرفش را بگیرید امیر شریفی برنده است. اگر نتیجه‌ گرفتید که اثر آموزش عالی او بوده است و اگر نگرفتید از چند حال خارج نیست. یا تمرین‌ها را به خوبی انجام نداده‌اید! یا حس شما هنگام انجام تمرین‌ها خوب نبوده است. یا… هر چیزی که تقصیر شماست!

در پایان با احترام به استاد امیر شریفی مخاطبان را به زیرکی در انتخاب دوره‌ آموزشی دعوت می‌کنم. والسلام.

در ادامه بخوانید: از قدرت عادت برای بهبود زندگی‌تان استفاده کنید.

سید محمد حسین هاشمی

‫4 نظر

 • محمدرضا گفت:

  من از شرکت کنندگان دوره ایشان هستم و زندگی ام متحول شد و همچنین زندگی دوستانم که در دوره شرکت کرده بودند .

  • سید محمد حسین هاشمی گفت:

   آقای امیر شریفی حقیقتا انسان شریفی است و با سواد و چون سخنانش از سر صدق است تاثیرگذار و مفید است. اما فرضیه ای به نام قانون جذب که حتی در دایره شبه علم هم قرار نمی گیرد مورد مناقشه است. موفق باشید

 • فهیمه گفت:

  چطور به خودتون اجازه میدید استاد شریفی رو نقد کنین؟؟
  ایشون خیلی عالین

  • سید محمد حسین هاشمی گفت:

   با عرض سلام
   من با اطلاع کامل از دوره آموزشی ایشان و دوره‌های مشابه این نقد را نوشتم. احترام ایشان را به عنوان یک استاد توانمند حفظ کردم و نکاتی که برای مخاطبان سایت مفید است را مطرح کردم. این چه اشکالی دارد؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.