پنل کاربری

مراحل تولید یک فیلم

5,0 rating based on 1,234 ratings
مراحل تولید فیلم
زمان مطالعه: 2 دقیقه
5
(4)

مراحل تولید یک فیلم به طور کلی عبارتند از:

پیش‌تولید،

تولید،

پس از تولید،

اما قبل از این سه مرحله، چیزی که منجر به تصمیم‌گیری برای تولید یک فیلم می‌شود، طرح یا ایده اولیه (بن مایه) Idea آن است. پس از اینکه به این نتیجه رسیدیم که طرح و ایده ما ظرفیت مناسبی برای تولید یک فیلم را دارد، وارد مرحله پیش تولید می‌شویم.

پیش تولید Pre-Production:

پیش تولید یعنی برنامه‌ریزی برای انجام ضبط فیلم که طی آن، شناخت کلی نسبت به تولید و هزینه‌ها و دیگر موارد مورد نیاز برای تولید نیز مشخص می‌شود.

نگارش فیلمنامه:

فیلمنامه به عنوان اولین گام برای شروع ساخت یک فیلم است و باید در زمان پیش تولید شما باید به یک فیلم‌نامه کامل دست پیدا کنید که در آن تمام جزییات رعایت شده باشد. آلفرد هیچکاک می‌گوید یک فیلم سه مشخصه مهم دارد، آن سه عبارتند از:

۱. فیلمنامه خوبی داشته باشد

۲. فیلمنامه خوبی داشته باشد

۳. فیلمنامه خوبی داشته باشد

تاکید غلوآمیز هیچکاک بر اهمیت فیلمنامه، این درس را به ما می‌آموزد که برای تولید یک فیلم، فوراً دست به دوربین نشویم!

استوری بورد storyboard (فیلمنامه تصویری):

این مورد برای یک فیلم داستانی حرفه‌ای ضروری است ولی در فیلم‌های مستند ضرورت چندانی ندارد، مگر برای سکانس‌های بازسازی.

در استوری‌بورد سکانسها، پلانها و نماها ترسیم می‌شود تا دید بهتری از آنچه که در ذهن کارگردان برای عوامل روشن شود و همچین مراحل به ترتیب و با نظم ضبط شود.

انتخاب بازیگران:

بررسی شخصیت‌های فیلمنامه (مشخصات ظاهری و روانی) برای انتخاب هر چه بهتر بازیگر که مشخصات شخصیت فیلم‌نامه را دارا باشد.

انتخاب عوامل:

در این قسمت شما به دنبال نیروی متخصص برای پروسه‌ی تولید می‌گردید مانند: دستیاران ، منشی صحنه ، فیلمبردار و …

محل فیلم‌برداری (لوکیشن):

بررسی موقعیت مکان فیلم‌بردار و کشف زوایای بهتر و انتخاب لنز مناسب برای آن موقعیت و تشخیص شرایط نوری لوکیشن، از عواملی هستند که در پیش‌تولید باید به آن دقت شود.

تولید Production:

حالا زمان استفاده از برنامه ریزی های انجام شده در زمان پیش تولید است، تمام سکانس‌های و موارد یادداشت شده حالا تبدیل به تصویر می‌شوند، در زمان تولید شما باید در هماهنگی کامل با عوامل خود باشید، عواملی مثل: منشی صحنه، دستیاران، بازیگران، فیلم‌بردار، بازیگردان، نورپرداز، عکاس و…، چرا که کارگردان باید با کمک آنها مرحله تولید را به پایان برساند. 

پس از تولید post-production:

جلوه های ویژه
موسیقی
تدوین
صداگذاری

زمانی مرحله پس از تولید شروع می شود که کار تولید (مراحل ساخت فیلم) به پایان رسید باشد و راش‌های ضبط شده به همراه برگه نماهای مورد تایید کارگردان به تدوین‌گر و صداگذار تحویل شده، در این زمان وارد مراحل تدوین می‌شود که جلوه‌های ویژه، موسیقی و اصلاحات رنگ‌ها روی فیلم قرار گیرد.

در اینجا تدوین گر وارد می شود، تدوین‌گر را کارگردان دوم می‌دانند، چون می‌تواند باعث تغییراتی بنیادی در فیلم شود و فیلم را ارتقاء و بهبود دهد.

پس از پایان تدوین یا اصطلاحاً رافکات (تدوین اولیه)، صداگذاری فیلم انجام می‌شود. 

تدوین، پیش از آنکه تخصص کار با نرم‌افزارها باشد، یک تخصص فکری است. در واقع فیلم در ذهن تدوینگر شکل می‌گیرد و سپس با استفاده از ابزار در دسترس، ذهنیت خود را اجرا می‌کند.

آیا این مطلب مفید بود؟

برای امتیاز دادن، روی ستاره سمت چپ کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.