منوی دسته بندی

فقر احمق می‌کند. (کمیابی و آثار آن)

فقر احمق می‌کند
زمان مطالعه: 2 دقیقه

کتاب” فقر احمق می‌کند” چه چیزی را به ما یاد می‌دهد؟

کتاب فقر احمق می‌کند از نشر ترجمان چاپ شده و به کمیابی می‌پردازد. در این کتاب راجع به چیزهایی مانند فقدان چیزی چه بلایی سرما خواهد آورد. در این مقاله درباره این کتاب به صورت خلاصه صحبت خواهیم کرد.

کمیابی به هر شکلی و برای هر کسی اتفاق بیفتد، ظرفیت ذهنی فرد را تسخیر می‌کند. این اتفاق، شامل همه چیز می‌شود؛ از گرسنگی‌کشیدن و تنهایی گرفته تا نبود زمان و فقر.

روان‌شناسان این مفهوم را توضیح داده‌اند: اگر ذهن روی یک چیز متمرکز باشد، توانایی‌ها و مهارت‌های دیگر مثل توجه، کنترل فرد روی خودش و برنامه‌ریزی بلندمدت از بین می‌رود. پردازشگر ذهن ما مانند پردازشگر رایانه‌ای که در حال اجرای چندین و چند برنامه است، کند می‌شود. در واقع ما ظرفیت‌های ذهنی‌مان را از دست نمی‌دهیم؛ بلکه به مهارت های معمولی‌مان دسترسی نخواهیم داشت.

افراد فقیر، به این خاطر تصمیمات بدی می‌گیرند فقیر هستند.

در واقع، نداشتن چیزی، ذهن را محدود می‌کند؛ به طوری که گاهی شما به راحتی ایده یا راه‌حلی برای مشکلاتتآن پیدا می‌کردید؛ اما حال که فردا ارائه‌ی مهمی دارید و هیچ کاری نکرده‌اید، ذهنتان پراکنده است و نمی‌دانید چطور مطالب ارائه را طبقه بندی کنید. دقیقا این کاری است که کمیابی با ذهن شما می‌کند. تمام تمرکز و حواستان به آن قسمت غیرقابل دسترس معطوف می‌شود و نمی‌توانید وظایف‌تان را به درستی انجام دهید. البته به نظرم واژه “کمبود” توصیف بهتری برای این مفهوم هست و شاید بهتر از کلمه “کمیابی” باشد. کمیابی واژه‌ای است که خود کتاب به کار برده است.

فقدان برابر است با استرس

در طول نیم قرن گذشته، دانشمندان، آثار اضطراب و حواس‌پرتی روی توجه و کنترل را به‌خوبی کشف کرده‌اند. این مفهوم در سازوکار مغز نیز دیده می‌شود: در زمان اضطراب و کارهایی که نیاز به کنترل فرد روی خودش دارد، سطح گلوکوز در قسمت جلویی مغز کاهش می‌یابد. این منطقه به توجه، برنامه‌ریزی و انگیزه مربوط است. قندخونِ کم هم باعث کاهش ظرفیت‌های فیزیکی می‌شود.

در نتیجه باید حواسمان باشد که کمبود چیزی در زندگی (زمان، پول، دوست) فکر ما را مسموم نکند. به عبارتی روی نبود آن توجه نکنیم چون بازدهی کاری ما بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.
 لینک این کتاب در سایت ترجمان

سه مدل تفکر که به آنها نیاز پیدا خواهید کرد.

 

زهرا سادات هاشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.