منوی دسته بندی

سه مدل تفکر که به آنها نیاز پیدا خواهید کرد.

سه مدل تفکر که به آنها نیاز پیدا خواهید کرد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سه مدل تفکر که به آنها نیاز پیدا خواهید کرد.

هر فردی برای تفکر،حل مسئله و تصمیم‌گیری و رسیدن به‌ هدف‌هایش سه ضمیر مختلف دارد. درک تفاوت میان این سه ضمیر و حداکثر کردن توان آن‌ها برای بهبود زندگی و کار باعث تحول چند برابر شدن نتایج می‌شود.

  1. ضمیر ناخودآگاه:

اگر هوشیار و فعال باشید، این ضمیر آگاهانه عمل می‌کند. ضمیر ناخودآگاه، معقول‌، تحلیلگر و واقع‌بین است.این ضمیر از منابع مختلفی اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کند و با اطلاعات قبلی که در ذهن ثبت شده، مقایسه می‌کند. درنهایت نیز تصمیم می‌گیرد که چه دستوری بدهد. این گونه است که اطلاعات جدید وارد ذهن ما می‌شوند. اگر کتاب تفکر سریع و کند را نخوانده‌اید، پیشنهاد می‌کنم آن را حتما بخوانید. این کتاب توسط دنیل کانمن نوشته شده و درباره‌ی انواع تفکرها صحبت می‌کند.

در این کتاب اشاره شده است که فکر خودآگاه و آهسته‌تان را برای تصمیم‌گیری‌های سخت و پیچیده، آن دسته کارهایی که نیاز به فکر کردن زیادی دارند، بگذارید. این تفکر آهسته است که با زمان و تمرکز بیشتر، آن را انجام می‌دهیم.

اما دسته‌ای دیگر از تفکر وجود دارد که به آن تفکر سریع می‌گوییم. تفکر سریع، زمانی استفاده می‌شود که بخواهیم تصمیم‌گیری لحظه‌ای بکنیم. یعنی شهودی است و اولین چیزی که به ذهنمان میاید را انجام می‌دهیم. مثلا تا از یک کفش در یک مغازه‌ای خوشمان میاید، جذبش می‌شویم و می‌خواهیم آن را بخریم. در این کتاب، این قضیه را مطرح کرده است که تفکر سریع خود را به چیزهای رومزه اختصاص دهیم؛ به چیزهایی که واقعا نیاز به فکر کردن زیادی ندارند و انتخاب آنها تاثیر بزرگی در زندگی ما نمی‌گذارند.

زمانی که می‌خواهید تصمیم مهمی بگیرید، افکارتان را روی کاغذ بیاورید. در این صورت هم به خودتان زمان داده‌اید و از تفکر کند استفاده کرده‌اید، و هم بهترین تصمیم را خواهید گرفت. زیرا روی آن مدت زیادی فکر کرده‌اید و انجام آن را به عقب انداخته‌اید.

  1. ضمیر ناخود‌آگاه:

در این بخش اطلاعات زیادی در ذهن‌تان جمع‌آوری شده و همه‌ تجربیات و ایده‌هایتان ذخیره می‌کند و می‌تواند فورا به این حافظه دسترسی پیدا کند. آنها به شکل الگوهای جدید درمی‌آیند و در حل مسائل به کارتان می‌آید.

به حس‌تان اعتماد کنید:

با وجود ضمیر ناخودآگاه، زمانی که شما یک چیز جدیدی را می‌بینید، فورا تجزیه و تحلیلش می‌کنید. در همان لحظه (که حدود 4 ثانیه است) معلوم می‌شود از آن خوشتان می‌آید یا خیر. پس اگر درباره‌ی چیزی شک دارید، احساستان را بررسی کنید؛ بخصوص احساسی که اول از همه در شما پدیدار شد.

3. ضمیر فرا آگاه:

این قوی‌ترین ضمیر شماست. تمام الهامات و ایده‌های فوق‌العاده از این ضمیر نشأت می‌گیرند. تمام موفقیت‌های بزرگ تاریخ بشریت، مربوط به این ضمیر است.

ضمیر فراآگاه، اسمی دیگر به اسم ناخودآگاه جمعی دارد. هوش بی‌نهایت نیز به آن می‌گویند. کارل جانگ معتقد است تمام ابتکارات و خلاقیت‌های انسانی از این ناحیه به دست می‌آیند.

وقتی هدفتان را به صورت مکتوب درمی‌آورید، اطلاعاتی به صورت خودآگاه به ضمیر ناخودآگاه فرستاده می‌شوند. سپس به فراآگاه می‌روند و تا 24 ساعت در دستیابی به هدفتان در پیداکردن جواب و راه درست، کمک‌تان می‌کند.

پیشنهاد ما به شما این است که روی تفکر تندتان کار کنید و وقت بگذارید. همچنین در طول روز زمانی را به “فقط فکر کردن” بپردازید.

منبع : پادکست رادیو راه از مجتبی شکوری

بیشتر بخوانید:

انجام ۵ کاری که زندگی‌تان را بهبود می‌بخشد

زهرا سادات هاشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *