پنل کاربری

تولید مستند اینستاگرامی در ۱۰ دقیقه

5,0 rating based on 1,234 ratings
mostanade-instagrami
زمان مطالعه: 3 دقیقه
4.8
(6)

تولید مستند اینستاگرامی در ۱۰ دقیقه

وقتی صحبت از فیلم مستند می‌شود، فیلم‌های حدود یک ساعت،‌ کمتر و بیشتر در ذهن ما مجسم می‌شود. چون عادت کرده‌ایم فیلم‌هایی با این زمان در تلویزیونی یا سایت‌های اشتراک فیلم ببینیم.

ولی ما می‌توانیم فیلم‌هایی با تایم متناسب کاربر اینستاگرام تولید و منتشر کنیم که استقبال چند برابری کاربران نسبت به سایر پست‌ها را داشته باشد.

شاید بدانید که کارکرد اصلی اینستاگرام ایجاد یک فضای سرگرمی برای مخاطبان است. اینستاگرام سعی می‌کند با سرگرم کردن مخاطبان، آنها را ساعتها در این اپلیکیشن یا سایت نگهدارد، پیشنهادات جذابی متناسب با علاقمندی او ارائه کند و حتی به او اجازه فکر کردن برای خروج ندهد!

در کنار این کارکرد، افراد زیادی در حال کارهای تجاری،‌ فروش آموزش، کالا و خدمات در اینستاگرام هستند، ولی همه اینها هم با سعی می‌کنند با مطالب سرگرم‌کننده مخاطبان را در صفحات خود حفظ و پس از جلب اعتماد آنها، کالا یا خدمات خود را به آنها بفروشند.

شما هم به عنوان یک کاربر اینستاگرام، فارغ از اینکه صرفاً با محتواهای آن سرگرم می‌شوید یا کالا یا خدمتی ارائه می‌کنید، نیازمند جلب نظر کاربران برای اهداف ثانویه خود هستید.

شاید تا به حال صحنه‌های مستند زیادی در اینستاگرام توجه شما را به خود جلب کرده و اصلا توجه نکرده‌اید که این صحنه‌ها در واقع فیلم‌های مستند خیلی کوتاهی هستند که شما هم می‌توانید مانند یا بهتر از آن را تولید و منتشر کنید.
اگر می‌خواهید در این شبکه‌ اجتماعی غول، شما هم سهم تاثیرگذاری داشته باشید و از آن درآمد کسب کنید برای شما یک پیشنهاد ساده دارم که همین امروز می‌توانید آن را با موبایل خود انجام دهید.

من حسین هاشمی کارشناس ارشد تهیه‌کنندگی سیما با دو دهه تجربه تولید فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی با قالب‌های متنوع و تولید بیش از هزار و صد فیلم، می‌خواهم تجربه خود را با شما به اشتراک بگذارم.

همین حالا شروع کنید!
۱. یک شخصیت یا یک مکان متفاوت پیدا کنید یا در زمان خاصی در مکانی که اتفاقی قرار است در آنجا بیفتد حاضر شوید.

۲. اصلاً نیازی ندارید که آن شخصیت یا اتفاق خیلی عجیب و غریب باشد. البته که اگر اینگونه باشد شما به مستند خیلی بهتری می‌رسید.

۳. در جایی بایستید که قرار است دوربین موبایل خود را روشن کنید.

۴. موبایل خود را به صورت افقی بگیرید.

۵. اولین فریم یا لحظه فیلم شما باید برای مخاطب بسیار کنجکاو کننده باشد تا برای رفع کنجکاوی خود نتواند از دیدن فیلم شما بگذرد. پس برای شروع ضبط فیلم دقیقاً در مکانی با این شاخصه قرار بگیرید.

۶. برای خود یک سناریو در ذهن داشته باشید. مثلا اینکه دکمه رکورد را می‌زنم، یک نمای خیلی نزدیک از یک پرتقال را نشان می‌دهم، بعد آرام آرام عقب می‌آیم تا به نمایی برسم که یک مغازه میوه‌فروشی را نشان می‌دهد. وارد مغازه می‌شوم و به صاحب مغازه سلام می‌کنم و می‌پرسم: آقا موز ایرانی دارید؟ اگر داشت قیمت و کیفیت آن را با موزهای خارجی مقایسه می‌کنم و اگر نداشت علت را از فروشنده جویا می‌شوم.
واضح است که از قبل باید از فروشنده مغازه کسب اجازه کنم.

شما الان بدون نیاز به تدوین و دستکاری در فیلمی که ضبط کرده‌اید، صاحب یک فیلم مستند سکانس پلان هستید که هم از ارزش هنری بالایی برخوردار است و هم توجه مخاطبان زیادی را جلب می‌کند.

موضوعاتی که برایتان جذاب است را تبدیل به ایده کنید و ضبط را شروع کنید.

تبدیل موضوع به ایده یعنی هر موضوعی را از زاویه‌ای نگاه کنید که دیگران تا به حال به آن نگاه نکرده‌اند. ایده می‌تواند تفاوت زاویه دوربین شما و مهم‌تر از آن، تفاوت ذهنی شما در نگاه به آن موضوع باشد.
 

آیا این مطلب مفید بود؟

برای امتیاز دادن، روی ستاره سمت چپ کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.