پنل کاربری

تجربه‌ای که همه دارند

5,0 rating based on 1,234 ratings
Education
زمان مطالعه: 2 دقیقه
5
(1)

تجربه‌ای که همه دارند

همه شما افراد زیادی را می‌شناسید که از اول ابتدایی تا آخر دبیرستان در همه کلاسها شرکت کرده‌اند ولی درس‌شان ضعیف است.

همه شما افرادی را می‌شناسید که در دوره‌های تخصصی که در هر آموزشگاهی هست شرکت کرده‌اند و همان آدم به اضافه یک درصد بهتر،‌از آن آموزشگاه خارج شده‌اند.

افرادی رو میشناسید که وارد شغلی شدن و از طریق شاگردی که درست هم هست وارد شدند و بعد از مدتی بدون نتیجه اون کار رو رها کردن.

اشتراک بین همه این افراد این است که بلد نبود‌ه‌اند که چگونه بیاموزند. در حالی که دغدغه‌ای که در نظام های آموزشی ما بوده و هست این است که چگونه آموزش بدهند تا نظم را در سیستم آموزشی حاکم کنند و دانش آموز یا دانشجو را سر کلاس درس، وادار به درس خواندن کنند.

هیچ وقت نظام آموزشی ما روی این نقطه مهم متمرکز نشده که چگونه دانش‌آموز یا دانشجوی ما یاد بگیرد!

مهم‌ترین مطلب در هر دوره آموزشی این است که آموزگار، روش درست تدریس را بلد باشد تا در روند تدریس او، آموزش‌بیننده مطالب را یاد بگیرد ولی متاسفانه خیلی از اساتید فقط مطالب علمی رو بلدند و روش انتقال مطالب علمی به دانشجو را نمی‌دانند.

اگر محصل، در مورد چگونگی آموختن، مطالب مورد نیاز رو بداند، چه بسا از مطالب علمی همان استادی که فقط علمش را منتقل میکند، بدون اینکه تخصص آموزش را داشته باشد، استفاده خواهند کرد، ولی مشکل این است که بیشتر محصل‌ها هم، از این تخصص تهی هستند و البته تقصیری هم ندارند!

پس قبل از شرکت در هر دوره آموزشی، بعد از اینکه از تخصص استاد، در موضوع تدریس،‌ آگاه شدید، فوراً برای شرکت در دوره آموزشی او ثبت‌نام نکنید، مگر اینکه مطمئن شوید او تخصص لازم برای تدریس را دارد.

 

برخی از اصول مهم تدریس برای یادگیری بهتر و ماندگار به شرح زیر است:

۱. تکرار

۲.‌ زوم‌این و زوم‌آوت
۳. دسته‌ۤبندی مطالب
۴. آگاه کردن مخاطب در مورد جایی از دسته‌بندی که در آن قرار داریم

آیا این مطلب مفید بود؟

برای امتیاز دادن، روی ستاره سمت چپ کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.