پنل کاربری

بولت ژورنال چیست؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
زمان مطالعه: 2 دقیقه
5
(3)

 

بولت ژورنال دفتری است که شما برای نوشتن اهداف و برنامه‌ریزی روزانه، عادت‌ها و چیزهای دیگر می‌توانید از آن استفاده کنید. اما آیا فرقی با پلنر یا دفترهای برنامه ریزی آماده دارد؟

بله؛ بولت ژورنال یک دفتر کاملا ساده است که شما تمام نوشته‌های آن را آماده می‌کنید. مزیت آن نسبت به پلنر این است که با توجه به نیازها و علایق خودتان می‌توانید صفحاتی که می‌خواهید را طراحی کنید. مثلا دوست دارید برای خودتان یک صفحه مخصوص ساعت خواب‌تان طراحی کنید تا دقیق‌تر بتوانید آن را کنترل کنید. درمورد پِلَنِر اینطور نیست… در واقع پلنر مجموعه‌ای از صفحات آماده است که شما روزانه و هفتگی‌و ماهانه آنهارا پر می‌کنید. در این بین ممکن است به صفحاتی برخورد کنید که هیچ به آنها نیازی پیدا نکنید؛ اما در بولت‌ژورنال شما می‌توانیدصفحاتی داشته باشید که دوست‌شان دارید و می‌توانید به طور روزانه آنها را پرکنید.

آیا باید دفتر خاصی بخریم؟

نه نیازی به این کار نیست؛ تنها باید دفتر ساده هم می‌توانید بولت‌ژورنال خودتان را داشته باشید. اما دفتر های نشر مثلث مخصوص این کار هستند و در مدل‌های ساده، شطرنجی و نقطه‌ای موجود هستند. البته دفترهای دیگری هم هستند که برای این کار مناسب‌اند. این که چه نوع دفتری انتخاب می‌کنید کاملا به خودتان بستگی دارد و باید ببینید که باکدام نوع راحت­ تر هستید.

صفحات بولت ژورنال شامل چه صفحاتی می‌شود؟

صفحاتی مثل:ردیاب عادت‌ها، ردیاب خواب، ردیاب مطالعه، لیست کتاب‌هایی که میخوانید، لیست فیلم‌هایی که می­بینید، کارهایی که میخواهید انجام دهید، اهداف، کارهای ماهانه و سالانه و هفتگی و… تقریبا هر صفحه­ای که بخواهید!

ایده‌­های بولت ­ژورنال رو از کجا پیدا کنم؟

سایت پینترست، منبع خوبی برای الهام گرفتن هست و فقط کافی­ست با سرچ کردن کلمه bullet journal از عکس‌ها ایده بگیرید.

می‌توانیم در دفترمان خاطره هم بنویسیم؟

بله! هرچیزی که به شما حس خوبی بدهد مجاز است! هدف از داشتن این دفتر، نظم دادن به زندگی‌مان درعین حال لذت بردن از این روند هست. پس خودتان را محدود نکنید و هرعکس یا هر نوشته‌ای که حس خوبی را در شما بیدار می‌کند، بچسبانید و بنویسید. این دفتر شماست و شما می­توانید انتخاب کنید که چه چیزی در آن باشد. این که مینیمالیست باشید یا نباشید، فرقی نمی‌کند.

من اصلا نمی‌دانم از کجا شروع کنم و چطور پیش بروم… پیج یا سایتی در این رابطه هست که معرفی کنید؟

پیج اینستاگرام خانم زهرا نجاری و سایت نردیشمی که برای خودشان هست، منبع خوبی شروع بولت ژورنال هست. خانم نجاری کتاب برنامه ­ریزی به روش بولت ­ژورنال اثر رایدر کارول هست رو ترجمه کردند. می‌توانید این کتاب را هم بخوانید تا با بولت ژورنال بیشتر آشنا بشوید.

 

آیا این مطلب مفید بود؟

برای امتیاز دادن، روی ستاره سمت چپ کلیک کنید!

‫2 نظر

  • سمانه گفت:

    مطلب مفیدی بود
    سپاس🌹

  • دیدگاهتان را بنویسید

    You have to agree to the comment policy.