منوی دسته بندی

انجام 5 کاری که زندگی‌تان را بهبود می‌بخشد

انجام 5 کاری که زندگی‌تان را بهبود می‌بخشد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

انجام 5 کاری که زندگی‌تان را بهبود می‌بخشد

در این مقاله 5 کار بسیار مهمی که زندگی‌تان را متحول می‌کند، را بررسی می‌کنیم و به صورت موردی باهم تحلیل میکنیم.

1.انجام دادن کارهای با الویت بیشتر:

حتما لیستی از کارهایی دارید که برنامه دارید انجام‌شان دهید. شاید روزانه آنها را یادداشت می‌کنید شاید هم به صورت هفتگی؛ حتی خیلی وقت‌ها انجامشان نمی‌دهید اما به امید آنکه انجام شوند می‌نویسیدشان. می‌دانید چرا انجام نمی‌شوند؟ چون همان لحظه که نوشته می‌شوند، انجام نمی‌شوند؛ بلکه به بعد محول می‌شوند. نکته بعدی که بسیار بدیهی است و احتمال زیاد بدانید این است که الویت بندی نمی‌کنید. کارهایی که باید فی‌الفور انجام شوند و ددلاین‌هایی که ممکن است از وقتشان بگذرد. البته بهتر است بگویم: “نمی‌کنیم”. برای خود من هم پیش می‌آید که برنامه‌ریزی باجزئیات می‌نویسم اما الویت بندی‌شان نمی‌کنم. و اما نکته‌ای که در قبل به آن اشاره شد این است که تا می‌نویسیم باید عملی‌شان کنیم. شاید نکته بی‌اهمیتی به نظر برسد، اما حقیقت این است که زمانی که من و شما برای کاری تصمیم می‌گیریم، بعد از آن شروع می‌کنیم به فکرکردن و این که چطور انجامش دهیم. گاهی آن کار را زیادی سخت می‌بینیم و قبل از آن که شروع کنیم، خود را انجام آن ناامید می‌کنیم.

این کار ذهن خیلی طبیعی است. ذهن ما، بسیار هوای مارا دارد. تا حد امکان همه چیز را تحلیل و بررسی می‌کند. سعی می‌کند تمام سختی‌های کار را پیش روی‌مان بگذارد و به ما یاددآوری کند این سختی‌ها نیز هست. در این مواقع، ما نیز باید به ذهنمان بگوییم که: متوجه شدم و حالا باید کارهایم را انجام دهم.

2.کار‌هایی که از انجام آنها هراس دارید را انجام دهید:

از قدیم گفته‌اند: در دل ترس‌هایتان بپرید تا بر آنها چیره شوید؛ پس لیستی تهیه کنید از کارهایی که انجامشان همیشه هراس داشته‌اید. بعد تصمیم بگیرید یکی از آنهارا در ماه جاری انجام دهید. این کار کمک زیادی به تقویت جرئت و اعتماد به نفستان می‌کند. پس در دل ترس‌هایتان شیرجه بزنید!

3.برچسب “باید این کار را بکنم” را بردارید و برچسب “می‌خواهم انجامش دهم” را بچسبانید:

شاید به‌نظرتان زیادی ساده بیاید، اما می‌تواند به شدت روی سریع‌تر انجام دادن آنها به شما کمک کند. خودم این روش را امتحان کردم و تاثیرش مشهود است: قرار بود دیرتر این مقاله را بنویسم ولی باخودم گفتم: حالا یکم انجام دادنش اشکالی نداره!

پس بدون فکر اضافه‌ای لپ تاپ را باز کردم و شروع کردم به نوشتن.

4.فقط هرکاری که دارید انجام می‌دهید را انجام دهید: (فلسفه کار عمیق):

یعنی هرکاری که درحال حاضر انجام می‌دهید را فقط انجام دهید. درست است دوباره تکرار کردم؛ موقع انجام دادن کار مورد نظرتان، نه به جای دیگر فکر کنید نه کار دیگر. اگر غذا می‌خورید، فقط غذا بخورید. حتی به مزه‌ای که زیر زبانتان احساس می‌کنید توجه کنید. اگر کتاب می‌خوانید، وسطش یاد دوستتان نکنید که سراغ گوشی بروید و به او پیام دهید. پیشنهاد میکنم کتاب کار عمیق را مطالعه کنید.

5.پرسش طلایی قبل از خواب:

از خودتان پرسید: ارزشمندترین لحظه امروز من چه بود؟ و تلاش کنید آن را به صورت دقیق‌تر و با جزئیات بیشتر یاددآوری کنید. این کار هم باعث تقویت حافظه در طولانی مدت می‌شود و هم باعث داشتن احساس خوب همیشگی هنگام خوابتان می‌شود.

 

 

 

 

زهرا سادات هاشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *