منوی دسته بندی

اثر مرکب چیست؟

اثر مرکب چیست؟
زمان مطالعه: 2 دقیقه

اثر مرکب چیست؟

شاید زیاد اسم این کتاب را شنیده باشید: اثر مرکب؛ و احتمالا کنجکاوید که این کتاب درباره‌ی چیست. در این مقاله خلاصه‌ای از این کتاب را برای‌تان شرح خواهم داد.

اثر مرکب:

اثرمرکب تعریفی است برای انجام دادن مداوم کارهایمان؛ تقریبا با برتری خفیف تعریفی مشابه دارد. کارهای به ظاهر کوچک که انجام دادن یا ندادن‌شان تغییر زیادی در زندگی‌شما ایجاد نمی‌کند. اما اگر در طولانی مدت تکرار شوند، نتایج شگفت انگیزی به دنبال خواهد داشت. به این ترتیب اگر آرام آرام تغییراتی را ایجاد کنیم، زندگی‌تان 360 درجه تغییر خواهد کرد. مثالش میتواند این باشد: شما تصمیم به کم کردن وزنتان میکنید. پس تلاش میکنید هرروز 50 کالری کمتر بخورید. در روز اول شما لاغر نخواهید شد بلکه در دو ماه آینده، نتایج خیره کننده‌ای پیدا خواهید کرد.

راز اثر مرکب و تمرین آن:

شما باید تمام کارهای روزتان را در نظر داشته باشید؛ به عبارتی به دفترچه‌ای نیاز پیدا خواهید کرد که تمام کارهایتان- چه ریز و چه درشت- را در آن ثبت کنید. مثلا امروز 2000 قدم پیاده‌روی کرده‌اید و 500 کالری غذا مصرف کرده‌اید. این کار شما را وادار می‌کند حواستان به کوچک‌ترین کاری که می‌کنید، باشد. اگر به برنامه‌ریزی علاقه‌مند هستید، به شما برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال را پیشنهاد می‌کنم.

عادت‌های بد را چگونه با اثر مرکب از بین ببریم؟

جواب این است: به آرامی؛ سعی نکنید در یک روز اصلا سراغ اینستاگرام نروید. در عوض تلاش کنید تا روزی نیم ساعت کمتر از آن استفاده کنید. سعی نکنید از امشب 4 ساعت پادکست گوش بدهید و موسیقی را به کل از زندگی حذف کنید! درعوض روزی 20 دقیقه پادکست را به عادت روزانه تبدیل کنید.

همان طور که دیدید، اثر مرکب پدیده‌ای عجیب و غریب نیست! و هرکسی می‌تواند آن را در زندگی خود عملی کند. پس تمام تلاش‌تان را بکنید که آن را از همین امروز و همین لحظه وارد زندگی خود کنید.

زهرا سادات هاشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *