پنل کاربری

آیا پشت محصولات معروف، ایده‌ای جذاب است؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
زمان مطالعه: 2 دقیقه
5
(3)

آیا پشت محصولات معروف، ایده‌ای جذاب است؟

خب اول در اینجا شما را با اصطلاح وایرال شدن آشنا می‌کنیم. وایرال به آثاری گفته می‌شوند که به صورت ناگهانی مورد توجه قرار می گیرند و مانند یک ویروس بین همه مردم پخش می‌شوند. چطور می‌شود که کتاب یا فیلمی بین بقیه مردم به صورت یک ویروس واگیر دار پخش می‌شود؟ در ادامه به پرسش این سوال می پردازیم.

این نظریه (وایرال) بر این باور است که حرفی که از دهان مردم خارج می‌شود می‌تواند یک ایده کوچک را به یک ایده جهانی تبدیل کند و باعث به وجود آمدن تصوری بین مردم شده که شرکت‌ها نیازی به استراتژی‌های پخش پیچیده برای بزرگ کردن محصولات خود ندارند.

ویروس در پزشکی به معنی است که خودش یا میزبانش بمیرند و چند نفر دیگر راهم آلوده کنند. همچون بیماری ای قابلیت فراگیر شدن بین بقیه افراد را دارد و در کمترین زمان خیلی از افراد دیگر نیز آلوده شده‌اند. این ایده‌ها و محصولاتی که به این ترتیب معروف می شوند،  در واقع اگر توجه کنید چیز شاخداری نیستند. ممکن است یک آدم معروف از آن کتاب یا فیلم(در این جا به آن ویروس می گوییم) خوشش آمده باشد و آن را در صفحه‌ی مجازی‌اش پست کند! و قسمت جالب ماجرا اینجاست که کسانی که ادعا می کنند عاشق آن فیلم است. پژوهشگران برای این که درباره علایق اکثر مردم و این که عام چه طور موسیقی ای را می پسندند، در سایت‌هایی  ۴۸ آهنگ ثابت وجود داشت و از بازدید کنندگان درخواست می شد که آهنگ مورد علاقه خود را دانلود کنند.و فهرستی از محبوب‌ترین آهنگ ها را به مخاطب نشان می دادند.  در برخی سایت‌ها خبری از نشان دادن برترین آهنگ‌ها نبود.

انتهای این تحقیقات مشخص شد مردمی که این فهرست را می‌دیدند ترجیح می‌دادند آهنگ های آن فهرست را انتخاب کنند. چرا که قبلا محبوبیتشان تایید شده است. (صرفا به خاطر این که محبوب‌اند)

بعضی اوقات کسی از چیزی مثل یک کتاب یا فیلم  خوشش نمی‌آید؛ در این صورت اگر دوستشان یا کسی که برایشان عزیز است بگوید: این فیلم عالی است! حتما ببینش! شخص مقابل بعد از دیدن فیلم به خودش می‌قبولاند که این فیلم را دوست دارد و عاشقش است!

بعضی از مصرف کنندگان محصولات را نه به خاطر این که بهتر هستند، بلکه به خاطر محبوبیت‌شان می‌خرند. چیزی که آنها می‌خرند تنها یک محصول نیست، آنها در اصل بخشی از عنصر محبوبیت را هم می‌خرند.

پس نمیتوان پیش‌بینی دقیقی برای این که یک محصول در چه موقع می‌تواند معروف شود، وجود ندارد. ولی در هر زمان و هر جایی این علایق متفاوت است.

کلیک کنید و مطالب این صفحه را هم بخوانید!

آیا این مطلب مفید بود؟

برای امتیاز دادن، روی ستاره سمت چپ کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.